Medaile z Mistrovství Evropy pro Kamila

18.08.2023

Český parabadminton dosáhl v druhé polovině srpna na historickou medaili z Mistrovství Evropy, o kterou se zasloužil Kamil Šnajdar ve smíšené čtyřhře vozíčkářů. Úctyhodné jsou i čtyři čtvrtfinálové účasti Zbyňka Sýkory a Jana Matouška. Přečtěte si ohlasy vybraných účastníků a trenérského týmu.

Za bronzovou medailí Kamila Šnajdara v prvopočátku stála velká shoda okolností. "Bylo to také trošku se štěstím, protože Kamil nastupoval místo nasazeného Angličana Davida Folletta, který na poslední chvíli odmítl účast. Kamil společně s Marilou Maurel z Francie předvedli soustředěné výkony a potvrdili své slibné šance. Jde o historický úspěch, na který budeme chtít navázat," hodnotí Kamilův výsledek trenér Tomáš Voves.

Šnajdar jako aktuální česká jednička ve dvouhře WH1 poznává postupně své soupeře ze zahraničí, bronz z evropského šampionátu je mimořádným úspěchem a velkou motivací pro další práci. "Na Mistrovství Evropy jsem se zúčastnil třech disciplín. Ve čtyřhře jsme s Lukášem Kynclem měli velmi silné soupeře a postoupit ze skupiny nebylo v našich silách. Ve dvouhře jsem měl více šancí, ale ani tam se mi postoupit nepodařilo. Mnohem lepší výsledek jsme dosáhli ve smíšené čtyřhře, do které mi trenér sehnal spoluhráčku z Francie až těsně před začátkem turnaje. Zvítězili jsme v základní skupině a postoupili přímo do semifinále, kde jsme nakonec získali bronzové medaile! Celkově hodnotím svou účast na mistrovství dobře, odehrál jsem několik slušných zápasů a vím dobře co je potřeba zlepšit před dalšími turnaji," hodnotil bronzový medailista Kamil Šnajdar.

I v dalších čtyřech čtvrtfinálových zápasech vozíčkářů měli čeští reprezentanti možnost bojovat o evropskou medaili. Jan Matoušek v singlu sice jasně podlehl Afinogenovi z Izraele, v mixu však spolu s polkou Natalií Grzyb svedli tuhý třísetový boj proti švýcarsko-tureckému duu Porrenga, Goksen a medaile rozhodně nebyla daleko. Spolu s Milošem Bauerem nastoupili i v deblu, postup ze skupinové fáze byl bohužel nad jejich síly.

Matoušek měl po mistrovství mírně smíšené pocity, zejména z těsné čtvrtfinálové prohry: "Skončit na ME v singlu na pátém děleném místě a dostat se do čtvrtfinále je pro mě tzv. WOW. To samé platí i o mixu, na který jsem se soustředil nejvíc, ale když hraješ o medaili a prohraješ, má to hořkou pachuť, takže tam je malé zklamání a smutek, avšak s bojovným nasazením a pocitem, že jsme tam nechali vše. V deblu jsme s Milošem moc dobře věděli do čeho jdeme a jaká síla proti nám vždy stála, a tak pro nás každý uhraný bod byl velmi cenný. ME bylo fantasticky zorganizované a Rotterdam je nádherné město."

Pozitivní hodnocení české výpravy přidal i trenér Mikuláš Müller: "Na turnaj jsme se vydali s doposud největší výpravou, všichni předvedli své maximum. Odhodlaný výkon také předvedl Kamil Šnajdar, který se probojoval až k bronzové medaili, což je obrovský úspěch."

A nakonec jej doplňuje i lodivod českého parabadmintonu Tomáš Voves: "Na evropském šampionátu čeští hráči uhráli 10 vyhraných zápasů, 4 čtvrtfinále pro Zbyňka Sýkoru a Jana "Matese" Matouška a historickou bronzovou medaili Kamila Šnajdara. Na světových turnajích s účastí Asiatů se počítá každý vyhraný set nebo zápas. Na mistrovství Evropy byl i díky tříčlenným skupinám ve dvouhře reálnější postup ze skupiny. Naši hráči měli naději na čtyři postupy v singlu. Nakonec to proměnil jen Mates a Zbyněk a umístili se na 5. místě. V mixu sehrály zásadní roli schopné spoluhráčky. Mates hrál s nejlepší Polkou na vozíku, Kamil s hvězdou z Francie. Kamil šel ze skupiny díky nasazení přímo do semifinále, čím si zajistili bronzovou medaili. Je to senzace! Matesovi s Natálií medaile smolně utekla v koncovce 3. setu, ale i 5. místo je moc pěkný výsledek. Mladý Filip Rataj ve skupině stojících s postižením horní končetiny narazil na 2 budoucí medailisty, takže v jeho případě šlo o sbírání zkušeností a navnímání atmosféry šampionátu. Nicméně bylo podle mě moc dobře, že se zúčastnil a poznal své soupeře naživo. Děkuji všem hráčům za reprezentaci, všem spoluhráčům a také děkuji kolegovi Mikuláši Müllerovi za výbornou spolupráci. Pak bych rád poděkoval za celou výpravu za finanční podporu Českému badmintonovému svazu, Českému paralympijskému výboru a vysílajícím oddílům – Badminton Sharks Brno, BA Plzeň a SK Badminton Český Krumlov."

Dál české hráče ještě v tomto roce čeká mistrovství Polska, mistrovství Slovenska, Světové hry v Thajsku, ale také možná turnaj v Japonsku. 

Autor: Jakub Mazúr, Czech Badminton