Příprava na Spanish Para-Badminton International 2021

02.05.2021

Na mezinárodní turnaje z kalendáře BWF se zatím dostal z Česka jen Lukáš Šembera. Bývalý motocyklový závodník z Brna odehrál turnaj ve Španělsku 2018, Mistrovství Evropy 2018 a turnaj v Dánsku 2019. Lukáš měl odehrát v minulém roce turnaj v Dubaji, ve Španělsku a zopakovat start na ME. Do Španělska měli jet už před rokem i Zbyněk Sýkora a Lukáš Kyncl. Na Mistrovství Evropy v Irsku bylo přihlášeno hned 5 českých hráčů. Oba Lukáše a Zbyňka měli doplnit Jan Matoušek a Tomáš Drtil. Všechny tyto akce se bohužel kvůli pandemii úplně zrušily.


Brněnská skupina v klubu Badminton Sharks vyhlíží mezinárodní turnaj Spanish Para-Badminton International 2021 a intenzivně se na něj připravuje. Na akci se i přes přísná opatření přihlásilo 188 hráčů z celého světa, včetně Lukáše Kyncla a Jana Matouška. Oba hráči začínali s badmintonem před cca 2 roky a mají zkušenosti s para hokejem, handbikem a basketbalem vozíčkářů. Za relativně krátkou dobu si osvojili techniku hry na takové úrovni, že jsou schopni si zahrát i s českou jedničkou Lukášem Šemberou, který tento turnaj vynechá. Nezapojí se ani českokrumlovský Zbyněk Sýkora.

Nejdříve naši hráči dostávali tréninkové úkoly na doma, aby se udržovali v kondici, ale také rozvíjeli dovednosti, které jsou pro badminton důležité. Od března díky výjimce od Českého Para Sportu trénujeme i na kurtu a kromě pravidelných tréninků jsme pro hráče připravili i jednodenní camp, který byl první velkou prověrkou výkonnosti. V rámci celého dne jsme měli rozdělené tréninkové bloky na dvouhru a čtyřhru. Ve dvouhře jsme se věnovali podání a příjmu v progresivních cvičeních až přišlo na samotné zápasy. Ve čtyřhře oproti stojícím hráčům není tolik odlišností v charakteru samotné hry, takže je nutné potrénovat především podání a údery do kříže a souhru při úderech na střed. Vozíčkáři totiž hrají své dvouhry jen na široké půlce kurtu a žádné varianty úderů křížem se ve hře neobjevují. Nyní máme před sebou poslední 2 tréninky v Česku, na kterých budeme pilovat nejdůležitější prvky hry a hrát zápasová cvičení a zápasy, prozradil trenér Tomáš Voves.
Oba přihlášení hráči se aktivně věnují badmintonu poměrně krátce, takže přes ukázkové nasazení na trénincích a mimořádný zájem o badminton nemají přehnané ambice, ale chtějí v turnaji bojovat o každý bod. Reálné cíle si stanoví až po zveřejnění nalosování turnaje.
Akce je z důvodu nařízení výrazně nákladnější, než obvykle. I z toho důvodu, že všichni hráči musí využít dražší ubytování přímo od organizátorů. Případná karanténa při pozitivním testu jednoho člena výpravy by i při pojištění karantény v takovém hotelu ještě celkové výdaje zdvojnásobila. Věřme, že se tato noční můra nenaplní. Turnaj finančně podporuje klub Badminton Sharks Brno z dotačních projektů na para-badminton, Český Para Sport a sponzoři hráčů.