Shrnutí turnaje Spanish Para-Badminton International 2021

17.05.2021
Čeští hráči vyráželi do dějiště Spanish Para-Badminton International s pochopitelnou nejistotou. Šlo o jejich první velkou akci zařazenou do kalendáře Světové badmintonové federace BWF a také je čekaly hned 3 testy na covid. První pozitivní výsledek by jim neumožnil vůbec odjet do Cartageny, druhý by je nepustil do turnaje a třetí by jim nedovolil vrátit se zpět do Česka v původním termínu. Proto kromě cíle turnaje vyhrát jeden dílčí zápas měli hráči také cíl projít všemi testy a nezůstat další 2 týdny v karanténě na hotelovém pokoji. Nakonec vše vyšlo a čeští zástupci se mohou těšit z jedné výhry na kurtu, která Janu Matouškovi zajistila historický úspěch v podobě postupu ze skupiny a také ze 3 negativních výsledků celé výpravy, což bylo také takovým malým vítězstvím. Los byl pro oba české hráče přívětivý. Přestože dostali do skupin 2 nejvýše nasazené hráče, tak měli šanci uspět proti domácím Španělům, kteří hrají také krátce.


Lukáš Kyncl svedl poměrně vyrovnaný zápas s Rubenem Nova Fernandezem, ale nakonec rozhodl velký počet nevynucených chyb a přesně umístěné míče soupeře do zadní části kurtu. Na první zápas to byl slušný výkon, ale tato nakonec bodově jednoznačná prohra 10:21 a 12:21 zmařila další naděje na postup ze skupiny. Na Lukáše totiž čekala jednička turnaje Lee Dongseop, který je aktuálně 2. na světovém žebříčku. Korejec se předvedl jako opravdový mistr a dal Lukášovi možnost zapojit se do hry a zároveň s přehledem vyhrál 21:4, 21:5. Z tohoto zápasu měl Lukáš i přes neskutečnou kvalitu soupeře velkou radost.


Jan Matoušek měl ve skupině dvojku turnaje Lee Samseopa z Korey, takže měl také jedinou možnost a to porazit Španěla Juana Carlose Quintana Sancheze. Jan s ním odvedl vyrovnanou bitvu a díky přímým bodům z podání a bezchybným úderům si vytvářel bodový náskok a nakonec zaslouženě zvítězil 21:14 a 21:7. V pavouku na "Matese" nastoupil Muhammad Ikhwan Ramli z Malajsie. Šlo o nasazeného hráče 5/6, který nakonec obsadil 2. místo. Byl to velký zážitek, ale také bodový debakl 21:2 a 21:3.
Oproti dvouhře, ve které hrají 2 skupiny vozíčkářů rozděleni podle míry postižení odděleně, se čtyřhra hraje dohromady. Dvojici mohou tvořit buďto 2 hráči WH1 nebo WH2 a WH1, takže součet skupin v páru nesmí přesáhnout číslovku 3. V našem případě nastupovali Matoušek s Kynclem jako 2 hráči WH1. Pokud šlo v zápasech dvouher s korejskými soupeři mezi WH1 o sbírání zkušeností, tak při doplnění těchto hvězd ještě lepšími hráči ze skupiny WH2 to mělo teprve stát za to. Rozdíl mezi zdravotními skupinami vozíčkářů je především ve schopnosti využívání břišních svalů, takže se WH2 mohou daleko víc zaklánět a jsou na kurtu ještě pohyblivější. Ve čtyřhře měl náš pár 3 soupeře, již zmiňované Korejce, sehraný a zkušený ruský pár a Španěly. Nakonec ani s jedněmi soupeři český pár Matoušek-Kyncl nedokázal držet krok. Češi ztráceli v přesnosti úderů i v pohybu na kurtu. Přestože odehráli i poměrně dlouhé výměny, tak nedokázali vytvářet tlak na své soupeře.


Trenér Tomáš Voves shrnul proběhlý turnaj a nastiňuje vyhlídky do budoucna: "Samotná účast na turnaji byla pro hráče velkou motivací do tréninků. Jsem rád, že se akce přes veškerá opatření uskutečnila, protože zrušených turnajů měli para-badmintonisté v minulém roce hned několik. Lukášovi i "Matesovi" odložení nakonec asi i prospělo. Měli víc času na trénink a zlepšili se po všech stránkách. Přestože oba hráči nedosahují evropské výkonnostní úrovně, tak si zahráli i s mistry světa a v jednom zápase přišlo i milé překvapení. Postup ze skupiny se nepodařilo ani české jedničce Lukáši Šemberovi, takže jde o opravdový úspěch. Tento turnaj byl odměnou za zájem a snahu v posledních 2 letech. Oba hráči si výlet i přes covidová opatření pořádně užili, lépe se poznali, ale hlavně zažili zápasy na vlastní kůži a budou ještě více rozumět, co po nich v přípravě chceme. Přestože patří mezi pár nejlepších hráčů v Česku, tak medaile z Evropy nebo mezinárodního turnaje se světovou účastí je prozatím v nedohlednu. Pozitivní ale je, že se stále zdokonalujeme a základna se pomalu, ale jistě, rozrůstá. Chystáme se trénovat až do konce června, v létě budou mít hráči kondiční tréninkový plán a občas badminton a v srpnu pořádáme para-badmintonový camp v Brně. Zváni jsou hráči z celé České republiky a snad se zapojí i zahraniční přátelé z Rakouska nebo Polska. Turnaj Czech Para-Badminton se v minulém roce musel zrušit, tento rok se v tradičním termínu také nekonal, ale ještě je naděje, že se ročník 2021 odehraje na podzim. Děkuji "Matesovi" a Lukášovi za příkladný přístup k přípravě a samotným zápasům na turnaji. Dále děkuji Českému badmintonovému svazu za přihlašování a přeposílání organizačních záležitostí. V neposlední řadě bych rád poděkoval za podporu Českému Para Sportu, Národní sportovní agentuře, statutárnímu městu Brnu a sponzorům našich hráčů. 


Lukáše Kyncla podpořila firma NAVERTICA a.s., Jana Matouška Christoph Trade s.r.o. Děkujeme!