Spanish Para-badminton Open

12.03.2018

Lukáš Šembera se přidal do para skupiny Badminton Sharks Brno teprve v polovině prosince, ale hned od prvního tréninku bylo jasné, že má veškeré předpoklady hrát mezinárodní turnaje. Už začátkem nového roku 2018 si vyhlédl se svým trenérem Tomášem Vovsem 3 akce, kterých by se rád zúčastnil. Premiérou na světových turnajích měla být Mallorca v termínu 5. - 12. března. S blížícím se turnajem vrcholila jejich intenzivní příprava. Kromě pravidelných tréninků se skupinou BS Brno a 2 individuálních tréninků se Lukáš připravoval 2x týdně v posilovně se specialistou a 1x týdně absolvoval rehabilitaci.

Na turnaj na Mallorcu se Lukáš vydal se sportovním vozíkem na basketbal. Ve srovnání s badmintonovým je výrazně nižší, nemá ideální posez, což hráče omezuje především při pohybu na přední míče a menší kola mají vliv na pomalejší akceleraci ve startu na míček.

Do dějiště turnaje dorazila česká dvoučlenná výprava o den dříve, takže se mohla aklimatizovat a měla dostatek času na vyřešení veškerých formalit. Tomáš Voves si pochvaluje, jak se na manager meetingu dali dohromady s Italy a domluvili se na čtyřhře s Robertem Punzem. Byli moc spokojení a věří v další spolupráci.

Před samotným turnajem Lukáš prošel lékařskou prohlídkou a byl klasifikován jako WH1. Před přihlášením na turnaj bylo potřeba zajistit lékařskou zprávu od českého doktora. Na samotné klasifikaci z této zprávy vycházeli. Udělali Lukášovi několik testů na schopnost využívat trup a konečné hodnocení dokončili na kurtu, na kterém Lukáš předváděl přejezdy s prudkým zastavením a samotnou hru především v zadní části kurtu. Ve stejný den vymezili organizátoři každému týmu prostor na trénink v turnajové hale. Lukáš svoji rozehrávku rozhodně nepodcenil. Šel na trénink i v době hromadného tréninku.

Další den už vše vypuklo. První 3 zápasy proběhly v dopoledních hodinách. Do smíšené čtyřhry Lukáš dostal přidělenou mladou začínající hráčku z Faerských ostrovů. Jsme rádi za tuto možnost rozehrát se ostrými zápasy v novém prostředí, přestože jsme nemohli pomýšlet na úspěch. Po obědě se už Lukáš plně koncentroval na dvouhru. 3 zápasy ve skupině odehrál s Davidem Follettem z Anglie, Stephenem Durandem z Francie a Hiroshi Murayamou z Japonska. Lukáš hodnotí odehranou dvouhru vcelku pozitivně, i když jeho ambice byly před samotným turnajem vyšší: "Bylo to pro mě hodně těžké, protože moji soupeři na rozdíl ode mě mají víc než 10 let zkušeností a nebylo snadné číst jejich hru. Přestože se mi podařilo uhrát nějaké body tak na vyrovnanou hru musím ještě hodně trénovat. Z každého zápasu jsem nabral cenné zkušenosti a odvážíme si s Tomem spoustu nových poznatků do tréninku."

Čtyřhra s Robertem Lukášovi sedla a společně s ním zahájil první zápas proti Rusům bodovým vedením. Postupně Rusové nacházeli slabiny méně sehrané dvojice a otočili skóre ve svůj prospěch. Roberto Lukášovi uděloval přínosné rady a celkově ho dokázal dobře naladit do každé další výměny. V druhém zápase proti favorizovaným hráčům z Thajska už neměli moc šancí, ale i tak ukořistili několik cenných bodů. Český reprezentant hodnotí souhru jedině pozitivně. Zkušený hráč mu na kurtu maximálně vyhovoval. Mezi česko-italskou dvojicí panovala naprostá pohoda a dokázali se navzájem podpořit a doplňovat. "Čtyřhru jsme s Robertem hráli společně poprvé, takže jsme nebyli dostatečně takticky sehraní a často jsme spíš pouze improvizovali. Šlo nám hlavně o to odehrát další zápasy proti zkušenějším hráčům a něco si z toho odnést. Roberto předváděl profesorský styl předem v rozehře a naučil mě několik taktických tahů, které budu i nadále využívat."

Jak to vidí trenér Tomáš Voves? "Nejen z Lukášových, ale i z dalších, zápasů jsme se dokázali poučit. V para-badmintonu je potřeba ještě více nacházet individuální techniku. Mezi nejúspěšnějšími hráči z celého světa jsou zásadní odlišnosti. Proto se nedá říct, která varianta je nejlepší. Je ale zcela jistě dobré znát jich co nejvíce a umět společně s hráčem vybrat jeden způsob, který mu bude nejvíce vyhovovat. Přiznám se, že při odesílání přihlášky jsem netušil, že na Mallorcu přijede absolutní světová špička. Mohli jsme vidět nejúspěšnější hráče a s některými z nich odehrát i mimořádně vzácné zápasy. Kromě badmintonu jsme si pochvalovali i krásné prostředí ostrova, teplo a nedaleké moře."

Lukáš by rád poděkoval Českému badmintonovému svazu za reprezentační oblečení, kterým byl před odletem vybaven. Veškeré výdaje spojené s cestou a turnajem si hradil Lukáš z vlastních zdrojů.